Календар новин

<< < березень 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Чи спроможна українська академічна спільнота відповідати на суспільні запити щодо освіти ромів?

Днями, 11-12 листопада 2016 року, в конференц-залі Вченої ради Ужгородського національного університету відбулась Міжнародна науково-практична конференція під назвою «Ромські студії: досвід країн Центрально- Східної Європи та перспективи для України», яка була присвячена дев’яносторіччю з дня відкриття ромської школи в Ужгороді.

Співорганізаторами конференції виступили: Міністерство освіти і науки України, Державний вищий навчальний заклад «Ужгородський національний університет», Відділення ромознавчих студій факультету соціальних наук і охорони здоров’я Університету Костянтина Філософа в Нітрі (Словацька Республіка), Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського Національної академії наук України, Закарпатське обласне молодіжне ромське об’єднання «Романі черхень» (Ромська зірка), за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Модераторами конференції були Михайло Зан, заступник декана з наукової роботи факультету суспільних наук Ужгородського національного університету, кандидат історичних наук, доцент (м. Ужгород) та Мирослав Горват, голова Закарпатського обласного молодіжного ромського об’єднання «Романі черхень» (м. Ужгород).

Метою заходу було залучення вчених з України та зарубіжних країн до обміну досвідом в «царині» ромських студій. Також існує потреба у формуванні надійної платформи для ефективного впровадження цього напряму в український науковий і освітній процес.

У ході роботи конференції була організована виставка газетних публікацій, наукових статей, фотографій 1920-1930 років ХХ століття стосовно «ромської» школи в Ужгороді.

Чи вплине проведення такої конференції на практичне втілення наукових завдань, чи будуть внесені корективи в освітній процес як учнів загальноосвітніх навчальних закладів, так і студентської молоді у царині отримання знань з курсу «Ромські студії»? Чи спроможна українська академічна спільнота відповідати на суспільні запити у галузі освіти дітей ромської народності? Пошуки вирішення таких питань і було головним завданням учасників конференції – науковців та практиків. 

У ході дводенної науково-практичної конференції були прослухані наукові доповіді на пленарному та секційних засіданнях, зокрема, за напрямами: «Проблеми інституціалізації ромських студій та шкільної освіти ромських дітей» і «Проблеми джерельної бази та дослідницьких напрямків академічних ромських студій», а також проведений круглий стіл на тему «Аналіз та реконструкція антиримських стереотипів у медіапросторі».

Перед поважною аудиторією виступили зі своїми доповідями, презентаціями та повідомленнями науковці з вищих навчальних закладів України: Львова, Києва, Одеси, Харкова, Запоріжжя, Чернігова, Ужгорода, Берегова, Вінниці (куди тимчасово перейшли працювати спеціалісти Донецького національного університету ім. Василя Стуса). Зі своїм досвідом роботи поділились співробітники науково-дослідницьких центрів з Братіслави, Нітри, Пряшева, Міхаловце (Словацька Республіка), Кишинева (Республіка Молдова), Лексінгтона (штат Кентуккі, Сполучені Штати Америки). 

У вітальному слові до учасників науково-практичної конференції звернулась Мирослава Лендьел (проректор УжНУ), яка, зокрема, зазначила: «Цей захід є результатом спільної роботи його учасників - студентів, представників ромської громади, науковців з вивчення ромської проблематики. Запровадження «ромських студій» в УжНУ є актуальним питанням, оскільки ромська спільнота нашого регіону є чисельною, активно діють ромські неурядові організації краю. Сьогодні склалося сприятливе середовище серед науковців, політиків та громадськості, які намагаються подолати антиримські прояви у суспільстві».

Заступник директора департаменту освіти і науки Закарпатської ОДА Аттіла Штерр зазначив, що ромська тематика, як розглядається на цій конференції є надзвичайно важливою. За останні 10-15 років у сфері освіти спостерігаються позитивні зміни: ромські діти залучаються до навчання, якісно покращився сам рівень освіти ромських дітей, а це є шлях до подолання негативних стереотипів щодо ромів.

Анатолій Салай, начальник відділу національностей та релігій Закарпатської ОДА, навів офіційні статистичні дані щодо чисельності ромської громади Закарпаття. За його словами, станом на 2016 рік представників ромського етносу Закарпаття нараховується понад 53 тисячі осіб. Офіційно зареєстрованими є 17 неурядових ромських організацій обласного рівня, більшість з яких саме і займаються питаннями ромської освіти. 

Іштван Цап, перший заступник міського голови Ужгорода, зазначив, що зараз в Ужгороді існує потужне «ромське лоббі», яке представлене двома депутатами від «ромського» мікрорайону – Мирославом Горватом та Юрієм Мандичем. Місцева влада свідома того, що питання інтеграції ромів в українське суспільство потребує наукового підходу до вивчення.

Растіслав Росінскі, декан Відділення ромознавчих студій факультету соціальних наук і охорони здоров’я Університету Костянтина Філософа в Нітрі (Словацька Республіка) зазначив: «Ми приїхали на цю конференцію в рамках нашої співпраці з Ужгородським національним університетом. Хочемо взяти від вас все найкраще і поділитися нашим досвідом щодо вирішення проблем у освіті ромів. Закликаємо до подальшої співпраці!».

Іон Думініка, представник Інституту культурної спадщини Академії Наук Республіки Молдови, сказав: «Такі наукові заходи є рідкісними на теренах бувшого СРСР. Якими є очікування? Це обмін досвідом і пошук відповідей на сучасні виклики у сфері міжетнічних відносин. Тут ми бачимо п’ять головних зацікавлених сторін – це лідери ромських організацій, представники науки, представники міжнародних наукових центрів, представники державної влади на місцях. Єдине, кого не вистачає – це представників від Міністерства освіти і науки».

Михайло Зан, заступник декана з наукової роботи факультету суспільних наук Ужгородського національного університету, зазначив, що на конференції присутні багато зацікавлених сторін та знайомих обличч. Ця конференція є результатом кількарічної командної роботи. Повинні бути покращені не тільки освіта ромів, а й рівень наукових досліджень в галузі ромології. Тільки в міжнародному діалозі ми можемо зрозуміти проблеми ромських громад та шляхи їх подолання.

Сергій Пономарьов, менеджер Ромської програмної ініціативи, Міжнародний фонд «Відродження» (м. Київ), зазначив: «Організація даної міжнародної конференції свідчить про те, що робота в Україні у напрямку підтримки вивчення проблем освіти ромів на науковому рівні є ефективною. «Ромський голос» в науці має бути більш креативним».

Гість з унівеситету Кентуккі (США) Стенлі Бран привітав всіх учасників конференції і розповів про свою наукову роботу в різних країнах світу, зокрема в ЮАР, Китаї, Словаччині. Сфера його наукових інтересів – це «географія ментальних та когнітивних карт», «географія релігій», «географія мови», «географія тиші». Сьогодні він працює над книгою про ромів Словаччини – їхнє розселення, ментальність, релігійну приналежність.

Наталія Зіневич, старший науковий співробітник відділу пам’яток української культури Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського НАН України, кандидат історичних наук (м. Київ) зазначила, що насьогодні наукові центри «ромських студій» активно формуються при вищих навчальних закладах України. Зокрема, перші кроки здійснили в Києві (Києво-Могилянська академія), Ужгороді (Ужгородський національний університет), а зараз ми бачимо запровадження освітнього модуля «Ромських студій» в Чернігові (Чернігівський національний педагогічний університет).

Секційні засідання та круглий стіл відзначилися цікавими доповідями, презентаціями (у т.ч. через скайп-зв’язок), дискусіями та виробленням рекомендацій.

По завершенню роботи міжнародної конференції відбулась цікава екскурсія до Ужгородської загальноосвітньої школи № 14, яка була першою державною школою на теренах Чехословацької Республіки кінця 20-х років ХХ століття, де навчались діти ромської народності. Екскурсію провела колишній вчитель історії цієї школи Євгенія Навроцька.

 

Євгенія Навроцька

 

 

 

PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню, працюють при підтримці програми “Рома України” Міжнародного Фонду "Відродження". Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”.
Погляди відображені у цьому матеріалі належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".