Календар новин

<< < березень 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Чому ж ромів женуть звідусіль?

Чому ж ромів женуть звідусіль?

Існує багато теорій щодо походження ромів, найправдивішою, на мою думку, та судячи з досліджень науковців про ромську мову, - то ми з Індії. Ромська мова, яку я знаю, стверджує це мені тому, що багато слів співпадають з мовою хінді. 

Чому роми покинули Індію? Чи і звідти нас вигнали? Невідомо! Індія, Персія, Палестина, Грузія, Вірменія, Візантія... Де ми тільки не були! У всіх куточках світу знайдеш «рома», «джитаноса», «джипсі», «цигана» - всі ми одного походження, та всі ми були колись разом. Зараз, коли ми вже живемо в Європі, нас розрізняють по етнічним групам. Це такі групи як: ловари, серви, влахи, котляри, сінті, руска рома, унгріка (угорські) рома, словакіка ( словацькі) рома і багато інших груп та підгруп. Але для нас головне, що ми роми, та немає різниці до якої групи ти належиш. 

Роми самі по собі дуже гостинні, дружні, ніколи не залишать в біді, веселі, «всебачущі», розумні та мудрі. Всіх цих рис більшість, на жаль, не помічають та продовжують нас ігнорувати. Чому нас завжди висвітлюють у негативному амплуа? Багато питань для мене не зрозумілі (мабуть, мій вік ще не дає мені цього зрозуміти). 

Мабуть, легше говорити, писати та показувати погане, адже погане завжди цікавіше та «біліше», воно обговорюється. Вважаю, варто приділити увагу позитиву, адже світ і так переповнений негативом. Так чому ж ромів женуть звідусіль? Для мене це питання як монолог Уільма Шекспіра «Бути чи не бути...» залишається не зрозумілим.

 

Альбіна Токар

 

PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню, працюють при підтримці програми “Рома України” Міжнародного Фонду "Відродження". Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”.
Погляди відображені у цьому матеріалі належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".