Календар новин

<< < лютий 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        


Кіно-тур «Роми, яких ви не знали»

Фільм «Сім історій успішних ромських жінок України – саме з такою назвою розпочався кіно-тур «Роми, яких ви не знали» містами та селами Закарпатської області.

 

Чому саме з Закарпаття? Мабуть, відповідь очевидна. Нас (ромів) тут багато, а тому і фільм можна показати великим ромським громадам нашого краю. Але, на жаль, в цьому документальному фільмі не представлені історії про закарпатських ромів. А це тому, що Закарпаття настільки унікальна та мультикультурна область, яку не можна поєднувати з іншими областями, саме тому ця обставина потребує окремого фільму про строкатість ромського населення. 

Фільм є першим в Україні документальним проектом про сучасних українських ромських жінок. В сімох сюжетах жінки, як у житті так і у фільмі представлені сильними за духом, вони є лідерками своєї громади або ж своєї сім’ї, що є не типовим явищем для ромської громади. І тому ці ромки є відомими постатями серед ромської громади України. 

Кіно-тур розпочався 2 жовтня 2017 року в Ужгороді з прес-конференції, де організатори культурного дійства «Роми, яких ви не знали» висвітлили головну ідею зйомок саме такого формату фільму. 

Перший показ фільму відбувся у ромському поселенні села Великі Лучки Мукачівського району. Ромське табір у цьому селі знаходиться на одній вулиці - Набережній. В селі понад 500 осіб-ромів, не рахуючи дітей, багато хто з мешканців взагалі не мають паспортів. Початкова школа є лише від місцевої ромської церкви, до якої ходять 50-58 діточок. Яка їхня доля після цих 4-х класів мені і досі невідома. Голова ромського поселення та пастор церкви каже: «Ми діти Індії і циганська гордість розвела нас по всьому світу залишивши нас однієї крові». 

На показі були присутні переважно ромські жінки, адже по старим ромським правилам в «жіночі справи» чоловіки «не лізуть». Але вже і тут сучасність вносить свої корективи, бо і чоловіки також були присутні на показі фільму «Сім історій успішних ромських жінок України». Як і жінки так і чоловіки з захопленням дивились фільм та активно приймали участь у дискусії. Особливо слід подякувати місцевій жительці Тетяні Русо, яка допомагала ромам у перекладі фільму з української на угорську мову. Адже роми Великих Лучок розмовляють по угорськи. Після перегляду фільму мені найбільше запам’яталося  враження Тетяни, зокрема: «Наш народ приносить щастя та радість в ці тяжкі часи для України. Адже коли нам тяжко ми співаємо, коли легко також співаємо. Сумно, радісно також співаємо, ми все співаємо»; «Душа циганська відає щастя. Ми нікому не заважаємо, ми просто радіємо життю»; «Нас в сім’ї двадцять і ми найщасливіші. Я прихожу додому з роботи і всі мені раді і я їм також. Це мене робить щасливою». 

Повертаючись до фільму, то глядачі загалом дійшли до консенсусу, (знову ж таки завдяки Тетяні) що у фільмі показані сильні жінки, які своїм закликом «ромської крові» прагнуть допомогти своєму народові.

 

Графік кіно-туру: «Роми, яких ви не знали»:

 

3 жовтня 15.00 – Виноградово.

Центральна районна бібліотека (вул. Борканюка, 1)

 

4 жовтня 15.30 – Хуст

Зала районної ради (вул. Карпатської Січі, буд. 21)

 

5 жовтня 15.00 – Мукачево

Кафе «CAVA» (пл. Миру, 27)

 

6 жовтня 12.00 – Ужгород

Читальна зала бібліотеки УжНУ (вул Університетська, 14)

 

 

Віктор Човка

 

 

 

 

PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню, працюють при підтримці програми “Рома України” Міжнародного Фонду "Відродження". Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”.

Погляди відображені у цьому матеріалі належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".