Календар новин

<< < березень 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Антиромська політика в Закарпатті у роки Другої світової війни: програма зібрання історичних свідчень та збереження історичної пам’яті

Зміст статті

Вступ

На сьогодні існує кілька визначень поняття Голокосту на ромській мові. Найпершим став термін, що запровадив вчений-ромолог зі США Ян Хенкок, за визначенням якого «Параїмос» – це  «вбивство, наруга». Пізніше, поряд з цим словом, з’являються інші:  «Калі Траш» – «чорний жах» або «Самударіпен» – «вбивство всіх».

 

З гіркотою мусимо зазначити, що ромська трагедія залишилась майже непомітною світові, шанси на достойне увіковічення пам’яті тих, хто загинули, були втрачені. В перші повоєнні роки, коли ще були живі свідки геноциду – як роми, так і місцеві жителі, не були зібрані відомості про наругу тих літ, свідчення очевидців. Самі ж роми, навчені гірким досвідом  переслідувань, залякані, знедолені, знищували всі документи про перебування у концентраційних таборах та таборах примусової праці. Ніхто з них не зафіксував знищення майна у органах влади, тим паче перед НКВС, на джерелах саме яких зараз і опирається,  в основному,  джерельна база Голокосту на території України. 

 Вперше збиранням анкет-заяв на виплати компенсацій тим, хто постраждав від фашистського націонал-соціалізму, ромські організації Закарпатської області  розпочали займатися у лютому 1999 року.  Фонд ШОА розробив  анкети-заяви ромів для виплати  одноразової допомоги як жертвам нацистських переслідувань в роки Другої світової війни.[1]  Передбачалися  і  компенсації за  втрачене під час геноциду  майно. Кошти на виплату у сумі 1,25 мільярдів доларів США передбачалося  витребувати  американськими адвокатами на запит федерального судді США як претензії, які  виставлялися до швейцарських банків жертвами або об’єктами нацистських переслідувань. Анкети-заяви надсилалися до Українського національного фонду «Взаєморозуміння і примирення». Представники Фонду уклали договори про співпрацю з ромськими організаціями про  збирання свідчень від ромів, які пережили переслідування під час війни. Роми України, які вперше повірили не ромам,  почали розповідати про свої поневіряння. 

 

Другий етап збору анкет–заяв проводився згідно з угодою, укладеною Українським національним фондом «Взаєморозуміння і примирення» та німецьким Фондом «Пам’ять, відповідальність і майбутнє»  у 2001 році. Було відновлено збирання заяв ромів на отримання компенсацій за рахунок коштів Німецького Фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє”’» за рабську та примусову працю, яка розподілялася на категорію І та  категорію ІІ. У цьому документі визначалося  види таборів, в яких постраждала особа була в’язнем:  концентраційний, штрафний, виправно–трудовий, спеціальний табір трудового виховання, гетто або інший табір.

 

Вказувалися види примусових робіт: у промисловості, державному секторі, сільському господарстві.[2]

 

Організація, яка свого часу активно співпрацювала з нацистами і надала їм у роки війни всю інформацію про ромів Європи – Міжнародна Організація з Міграції (IOM),  брала у розподіленні коштів найактивнішу участь, але всю свою роботу вела «суворо конфіденційно», закрито, чим викликала багато нарікань з боку ромських організацій як України, так і зарубіжжя.[3]

 

 Для  більшої достовірності до заяви-анкети слід було надати копії одного з 14  документів, які б підтверджували про перебування заявника або його спадкоємців (у випадку смерті заявників) у  таборах підневільної праці, що для ромів було майже неможливим через обставини, про які було сказано вище.

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".