Календар новин

<< < лютий 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        


Рання історія народу

 Рання історія народу


Пгурані історія народоске

(224-642 роки)


Для того, щоб зрозуміти причину, яка була поштовхом міграційного шляху ромів, необхідно визначити, ким були роми в Індії і яке місце вони займали в суспільній ієрархії країни. Згідно з дослідженнями ромолога Тетяни Вентцель, слово «ром» в сучасній мові хінді означає «людина», або «музикант». На мові санскриту слово «d-rom» означало: а) чоловік, людина з касти музикантів, співаків, танцюристів; б) людина, що займалась виробами з металу та дерева; в) людина, яка спалює трупи, прибиральник.

Детальніше...

Міжнародний день ромів

У цьому розділі ми розповімо,  чому роми  святкують  Міжнародний  день ромів саме 8-го квітня.

 

Крах сталінізму і початок розвалу соціалістичної системи в другій половині ХХ ст. призвели до потепління міжнародних відносин, початку дисидентського та правозахисного руху в соціалістичних країнах.

 

Післявоєнна ромська інтелігенція ряду країн дійшла висновку, що впливати на державну політику неможливо без створення єдиного координуючого центру на міжнародному рівні.

 

Країни, які навіть входили у склад Варшавського договору, серед яких були Югославія, Чехословаччина, Болгарія, дозволили своїм громадянам виїжджати за межі своїх держав. З іншого боку, наявність великої кількості ромів у Європі не могла не цікавити індійський уряд щодо тієї частини населення, котра розмовляла на одному з діалектів новоіндійської мови.

Детальніше...

О дад ле романе прапороско (Батько ромського прапору)

Доктор В.Р. Ріші, легенда свого часу, помер у неділю, 1 грудня 2002 року у  своєму будинку у м.Чандігарх, Індія. Йому було 86 років.

 

Доктор В.Р. Ріші – почесний президент Світового ромського конгресу

 

У ще неопублікованій історії політичної боротьби ромів ім’я В.Р. Ріші має бути вписаним великими літерами. Народжений у м. Рунябі, легендарній  ромській «землі п’яти річок», Ріші став живим зв’язком між ромським народом і їхньою історичною прабатьківщиною – Індією.

 

Ведучи кар’єру у закордонній дипломатичній службі Індії, Ріші присвятив десятиліття свого життя пропаганді ромів, як національної меншини індійської діаспори, що стало значним кроком до їх повного національного визнання.

 

Він став відомим у 1971 році як учасник  І Світового ромського Конгресу, займаючи посаду дипломата представницької місії від республіки Індії у Лондоні. Отримуючи консультації від ромських делегатів, Ріші допоміг створити дизайн ромського національного прапору.

 

Наступні роки Ріші провів у ромському містечку Шуто Орізарі (Республіка Македонія). Тут у своїй відомій промові він звернувся до натовпу тисяч людей зі словами: «Amaro rat thaj tumaro rat jekh si» («Наша кров і ваша кров – одне і теж»).

Детальніше...

Династія Голомеків – громадських і політичних діячів.

 

 Ось що писала словацька газета «Амаро Гендалос» на початку 2011 року в своїй постійній рубриці «З ромського історичного та культурного календаря»: «У віці 77 років помер полковник чехословацької армії, військовий командор юриспруденції Томаш Голомек. Перший ромський студент пражського Карлового університету, перший ромський юрист на території колишньої Чехословаччини і перший посланець народного об’єднання ЧССР. Він народився, як син вайди «циганського табору». Все своє життя – від молодіжного етапу студенства аж до зрілої мудрості – він продовжував відстоювати ідеали справедливого «поділу хліба» як між гаджами, так  і між ромами».

Детальніше...

Дочірні категорії

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".