Календар новин

<< < березень 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Рання історія народу

 Рання історія народу


Пгурані історія народоске

(224-642 роки)


Для того, щоб зрозуміти причину, яка була поштовхом міграційного шляху ромів, необхідно визначити, ким були роми в Індії і яке місце вони займали в суспільній ієрархії країни. Згідно з дослідженнями ромолога Тетяни Вентцель, слово «ром» в сучасній мові хінді означає «людина», або «музикант». На мові санскриту слово «d-rom» означало: а) чоловік, людина з касти музикантів, співаків, танцюристів; б) людина, що займалась виробами з металу та дерева; в) людина, яка спалює трупи, прибиральник.

Ареалом поширення цієї групи населення була Північно-Західна Індія, яка складалась з великої кількості малих князівств, що ворогували між собою. Ця область була об’єктом завоювань. Спочатку була заселена так званими «білими» хунами, пізніше арабами та двома хвилями тюрків, поки в кінці-кінців не була завойована Мохамедом Гуром.
Ця територія, яка завжди була окраїною великих імперій – спочатку Персії, а пізніше Індії, переходила під владу різних володарів. Події, що цікавлять нас, відносяться до рубежу ІІ-ІІІ ст. н.е., коли перський шах Алдашир (224-241 роки) завоював Північну Індію (територія нинішнього Пакистану). В результаті  частина жителів Індії починає мігрувати до Персії, яка була більш багатою, ніж розорена війною власна країна. Це були землероби, наймані воїни, двірцеві сторожі, музиканти, торгівці.
Спочатку в Персії новоприбулі розмовляли на одній з мов санскриту і сповідували індуїзм, чим різко відрізнялись від персів, котрі сповідували зороастризм. Таким чином, вони були усунені від суспільного життя в Персії і залишались такими до того часу, поки не потрапили в християнську Візантію, а пізніше під ісламський вплив. Але вплив індуїстських богів не був витіснений з ромського світогляду. Спочатку це був бог Шіва, якому рому поклонялись як божеству перевтілення. Одночасно з ним був поширений культ богині Кали, або Сара Кали, що  існує в Європі до сьогодні. Щороку в Сент-Маріде-ла-Мер у Франції відмічається свято чорної Діви Марії. Воно обов’язково закінчується відвідуванням річки, що тече поряд. Це є частиною святкування і в сучасній Індії на святі Баускачі, яке відзначається в день Святого Георгія.
Чим можна підтвердити гіпотезу про еміграцію з Індії? Ні в грецькій, ні в латинській літературі про це не згадується. Проте відомо, що ці події відбувались за шаха Персії Бахрам V Гура, що правив у 420-438 роках і вивів до Персії перших ромських музикантів і танцюристів. Відомості про переселення були записані у 950 році арабським істориком Хамзою. Він пише: «Бахрам шукав музикантів, щоб половину дня присвячувати пируванню та забавам. Коли йому пояснили, що в імперії мало музикантів, добрий шах написав індійському королю, щоб той направив 12000 зотів-музикантів, яких він і отримав».
Той самий факт описано й арабським істориком Аль-Талібі, але трохи в іншому переказі: «В один вечір, після повернення з полювання, перебуваючи серед своїх підданих, сидячи на траві під золотим сонцем, шах докоряв слугам, що немає у нього музикантів. Тоді Бахрам сказав: «Напишу листа Шанкалату – індійцю, і він направить у палац 4000 найобдарованіших музикантів і найкращих співаків. Коли Шанкалат виповнив це прохання, Бахрам розселив музикантів по цілому королівству. І після цього і з’явились поселенці лурі, що є майстрами гри на флейті і лютні».
Цю ж подію через багато років знову описав перс Фірдоусі у відомій поемі «Шахнаме» у 1011 році: «Всілякі місцеві управляючі доповідали шаху: багаті п’ють вино під супровід музикантів. Шах запросив у листі до Шангела: набери 10000 лурі чоловік і жінок майстрів на грі на свірелях і лютні. Коли лурі прибули, шах їх поселив і дав їм всячину, від волів до зерна».
У документах, наведених вище, перші ромські музиканти відомі не під своєю власною назвою «ром», а під іншою, яку їм дали перси: «зоти» та «лурі». Чому одна і та ж подія, стосовно одного і того ж народу з’являється під двома назвами?
Під «зотами» перси мали на увазі всіх індійців-музикантів, ремісників, воїнів, торгівців, котрі були більш темними за кольором шкіри та чужими за віруваннями, без поділу їх за кастами  і  племенами. Існувало навіть поселення – Хаумат-ал-зот, яке вказується в документах, і яке знаходилося на побережжі Арабського моря, через яке проходив міграційний шлях переселенців. Крім того, під назвою «зоти» малися на увазі і ремісник, котрі виробляли з металу зброю. Індійці добре володіли секретами обробки металу, які були ще невідомі персам.
Слово «лурі» використовується більш уточнююче: лурі – це музиканти, котрі добре грають на лютні і флейті. Тобто, якщо під першими переселенцями розуміють велику групу людей, куди входять ремісники, музиканти, то лурі – це тільки музиканти, які грають на втіху шаху.
Група ромів – лурі і зараз проживають у країнах Середньої Азії, де продовжують займатися традиційними ремеслами. Вони є музикантами і співаками, ремісниками, які виробляють металеві прикраси.

Євгенія Навроцька

 

 

 

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".