Календар новин

<< < березень 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


О дад ле романе прапороско (Батько ромського прапору)

Доктор В.Р. Ріші, легенда свого часу, помер у неділю, 1 грудня 2002 року у  своєму будинку у м.Чандігарх, Індія. Йому було 86 років.

 

Доктор В.Р. Ріші – почесний президент Світового ромського конгресу

 

У ще неопублікованій історії політичної боротьби ромів ім’я В.Р. Ріші має бути вписаним великими літерами. Народжений у м. Рунябі, легендарній  ромській «землі п’яти річок», Ріші став живим зв’язком між ромським народом і їхньою історичною прабатьківщиною – Індією.

 

Ведучи кар’єру у закордонній дипломатичній службі Індії, Ріші присвятив десятиліття свого життя пропаганді ромів, як національної меншини індійської діаспори, що стало значним кроком до їх повного національного визнання.

 

Він став відомим у 1971 році як учасник  І Світового ромського Конгресу, займаючи посаду дипломата представницької місії від республіки Індії у Лондоні. Отримуючи консультації від ромських делегатів, Ріші допоміг створити дизайн ромського національного прапору.

 

Наступні роки Ріші провів у ромському містечку Шуто Орізарі (Республіка Македонія). Тут у своїй відомій промові він звернувся до натовпу тисяч людей зі словами: «Amaro rat thaj tumaro rat jekh si» («Наша кров і ваша кров – одне і теж»).

 

 

Пізніше Ріші заснував Індійський Інститут ромських вчень у Чандігарху і створив піврічний журнал «Рома». Також брав участь у наступних конгресах і  врешті був обраний почесним Президентом Міжнародної ромської Унії на все життя.

 

Його публікації включають ромський словник, ромсько-пунябський розмовник і словник. Можливо, одним з найбільших його досягнень, у доповнення до створення «Негру Романо Кгер»  – музею у Чандігархі, була організація міжнародних ромських фестивалів, другий з яких у 1983 році був відкритий прем’єр-міністром Індії Індірою Ганді.

 

Найбільшим для нас спадком Ріші є його син Верендра, на вірні плечі якого лягла батькова мантія.

 

Ваня Кохановський

 

 

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".