Календар новин

<< < березень 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Династія Голомеків – громадських і політичних діячів.

 

 Ось що писала словацька газета «Амаро Гендалос» на початку 2011 року в своїй постійній рубриці «З ромського історичного та культурного календаря»: «У віці 77 років помер полковник чехословацької армії, військовий командор юриспруденції Томаш Голомек. Перший ромський студент пражського Карлового університету, перший ромський юрист на території колишньої Чехословаччини і перший посланець народного об’єднання ЧССР. Він народився, як син вайди «циганського табору». Все своє життя – від молодіжного етапу студенства аж до зрілої мудрості – він продовжував відстоювати ідеали справедливого «поділу хліба» як між гаджами, так  і між ромами».

 

Карл ГоломекКарл Голомек народився у 1937 році у Брно (Чехословаччина). Його батько, Томас Голомек, був одним з перших ромів, який одержав вищу освіту, закінчив університет в Празі. Карл Голомек закінчив технічний університет в Брно і одержав диплом інженера-механіка. Після служби в армії, він викладав у військовому університеті у Вишкові. Після цього він створив конструкторське бюро, яке плідно працювало під його керівництвом двадцять років. Однак його ніколи не покидала думка зайнятися активною політичною діяльністю. І він втілив її у життя на початку сімдесятих років ХХ ст.

 

В 1971 – 1973 роках він займається створенням асоціації ромів та румун (трохи пізніше вона була розформована урядом).

 

У 1977 році ісля організації «Хартії 77» починає розповсюджувати книги заборонених авторів серед своїх колег та знайомих. Переслідується урядом.

 

1989 року організує громадський форум в Брно. Того ж року виходить з пропозицією у Парламент з тезами основних проблем ромів у Чехословаччині. В цьому ж році стає членом федеральної парламентської комісії і пише тези тексту майбутньої конституції. Допомагає організувати і створити музей ромської культури в Брно. Став членом Парламенту від вільних демократів, яких очолював Юрій Денстбер.

 

Останні роки свого життя Карл Голомек був головою і президентом товариства «Друзів музею ромської культури», членом Асоціації ромів Моравії і президентом Хельсинської спілки  ромів Моравії (Чехія). Він також очолював приватну компанію, яка займалася працевлаштуванням ромів у Брно. Декілька років тому Карл Голомек організував ромський музей Голокосту, який розташований на території колишнього концтабору в Терезіні. Людина енергійна і вольова, грамотна і талановита, він багато сил і енергії віддавав відродженню ромів і їх культури у Чехії та Словаччині.

 

Євгенія Навроцька

 

 

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".