Календар новин

<< < березень 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Родина Папів відкриває джазові сторінки

Династія Папів – одна з найактивніших серед закарпатських ромів, що задалася благородною метою – відродити національну музичну культуру, повернути їй колишній авторитет, повагу, самобутність, оригінальність.

Аладар Пап був свого часу одним із видатних ромських музикантів – скрипалем і саксофоністом. Ще ніхто з місцевих  не знав, що таке саксофон, коли Аладар Пап опанував цей інструмент, досяг віртуозності гри, «запалив» інших. Ще й  досі старі  музиканти пам’ятають про великі суперечки, які точилися серед ромів у середині 30-х років  ХХ століття у таборі на Шахті: бути чи не бути новому дивному інструменту  в ромських колективах? Табір розколовся навпіл: на прихильників і ворогів саксофону. Дійшло до того, що навіть рідні сестри (одна з яких мала чоловіка скрипаля, а інша – саксофоніста)  не розмовляли роками одна з одною...
Син   Аладара Папа – Віллі,  в молоді роки вдосконаливши гру на саксофоні та кларнеті, досяг вершини виконавчого мистецтва. Він став першим на Закарпатті високопрофесійним музикантом, якому ці інструменти були підвладні як новатору.  Не лише зараз в  Україні, а ще й  на екс-радянському просторі його ім’я було добре відомо. Віллі Пап-старший став лауреат багатьох конкурсів та фестивалів - всесоюзних (ще  1982 року), всеукраїнських, а також  міжнародних (Будапешт, Братислава, Прага). Звідти привіз чимало  дипломів, грамот, відгуків, що  засвідчує високий професіоналізм музиканта. Ставши засновником та  організатором міжнародного Пап-джаз-фестивалю, який і після його смерті носить його ім’я, Віллі Пап-старший підніс на вищий щабель сучасну ромську музичну культуру. 2000 року йому було присвоєно звання «Заслужений  працівник культури України».
Ось як він сам пише про себе: «Я, Пап Вілмош Аладарович, народився 11 листопада 1955 року в Закарпатській області, м.Ужгород, в сім’ї музиканта. 1971 року розпочав свій музичний шлях у професійному ансамблі «Угорські мелодії» Закарпатської обласної філармонії.
1972 року отримую запрошення від керівництва «Москонцерту» працювати музичним керівником ансамблю «Ромен», з яким і об’їздив увесь колишній Радянський Союз.
1974 року працюю в обласному об’єднанні музичних ансамблів. (За час роботи, додамо ми, проявив  себе як талановитий аранжувальник та віртуоз-саксофоніст).
1982 рік – лауреат Всесоюзного джазового фестивалю у м. Дніпропетровську.
З 1995 року керую театром естради ТО «Падіюн» та працюю композитором-аранжувальником студії звукозапису.
У листопаді 1998 року став головою товариства циган Закарпаття «Лаутарі».
Джазовий колектив «Пап - Джаз – Квартет» був створений в 1993 році з ініціативи саксофоніста, лауреата вітчизняних та міжнародних джазових фестивалів Вілмоша Папа. Ще недавно колектив квартету складався з чотирьох учасників:
Вільгельм Пап - клавішні, композитор, аранжувальник.
В’ячеслав Шеремет - ударні інструменти, вокал.
Ернест Адам - бас-гітара.
Тепер керівником колективу став син Вілмоша Аладаровича – Вільгельм, або Вілі-молодший, як його звикли звати всі.
Колектив працював і працює в напрямках: традиційний джаз, фолк-джаз, джаз-рок, поп-джаз.
За  роки  існування «Пап - Джаз – Квартет» він став лауреатом багатьох міжнародних та вітчизняних музичних форумів, серед яких, зокрема, «Таврійські ігри» (м. Каховка, 1996 рік), «Осінній джазовий марафон» (м. Київ, 1997 рік), Міжнародні фестивалі джазової музики в Будапешті (Угорщина, 1996 рік), Зеленій Гурі (Польща, 1997 рік) та Братиславі (Словаччина, 1998 рік).
1998 року керівник колективу Вілмош Пап виступив ініціатором проведення в Ужгороді міжнародного фестивалю джазової музики «Пап - Джаз – Фест».
Усі композиції з репертуару «Пап - Джаз – Квартет» написані сином Вілмоша -  композитором Вільгельмом Папом. У 1997 році він став лауреатом премії «Людина року міста Ужгород» в номінації «Культура та мистецтво» за написання музики для мюзикла «Евридіка» за мотивами твору французьского письменника Ж. Ануя.
2000 року Вілмош Пап та Вільгельм Пап разом з однодумцями відродили в Ужгороді ромський музичний театр. У  його виставах брав активну участь «Пап - Джаз  - Квартет», що надавало їм  оригінального  звучання, яке поєднує в собі сучасні ритми та ромський фольклор.
Ідея відродження ромського музичного театру, заснованого на початку 30-х років ХХ ст., який перебував на гребені слави в кінці 30-х років в місті Ужгород, довго не давала спокою Вілмошу Аладаровичу.
І ось, за підтримки Інституту відкритого суспільства (Будапешт) та Міжнародного фонду «Відродження» (Київ),  ідею Віллі Папа було підтримано, вже як голови і керівника Товариства музичної культури циган Закарпаття «Лаутари». Такий театр був створений і зробив позитивний злам у культурі, музичній освіті ромів Ужгорода, краю, забезпечивши можливість виявляти таланти-самородки – музикантів, співаків, танцюристів, акторів. Були поставлені  високопрофесійні  мюзікли: «Чорний циган» та «Весілля Лаутара». Основою сюжетів  стала  книга, написана за спогадами Віллі Папа-старшого,  Володимиром Фединишинцем «Чорний циган (Кало ром)». Успіху вистави сприяла музика  відомого професійного композитора, що, як і батько, має низку грамот, дипломів  з фестивалів та конкурсів у межах України і поза її межами - сина Папа-старшого – Віллі Папа (молодшого).
Час летить з неймовірною швидкістю. Вже проминули роки, як серед нас немає Віллі Папа - старшого.  Ми ніколи не почуємо його жартів, дотепних  історій.  Та  він залишив по собі своїх послідовників – сина Віллі-молодшого, онука  Едуарда.  Родинна династія Папів продовжує відкривати нові сторінки в історії крайового джазового життя.


Євгенія Навроцька

 

 

 

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".