Календар новин

<< < березень 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Бейла Горват

Нам  довго аплодували...

Наша обласна організація по захисту прав угорських ромів “Унг Ромен”, що об’єднує найкращих музикантів, створена в 1998 році. Основним своїм завданням ми вважаємо захист прав музичної еліти краю, що знаходиться у стані фізичного знищення. На жаль, відходять від нас кращі музиканти, які були окрасою нашого міста  та й Закарпаття в цілому. Раніше у кожному селі, місті були свої музиканти, сімейні музичні колективи, яких залюбки слухали на урочистих подіях жителі та гості краю. Зараз таланти цих самородків не знаходять самореалізації, не потребуються суспільством. Допомогти ромам-музикантам вижити в цей час, знайти талановитих, обдарованих дітей і вивести їх на професійну сцену - в цьому бачить наша організація своє основне завдання.

В 2000 році нами зроблено немало.  Ми випустили свій перший компакт-диск під назвою “Зірочки та зірки Закарпаття”. На ньому записано дев’ять пісень  у виконанні Йосипа Горвата, Світлани Адам, Руслана Талабіри, Нелі Адам. Особливо хочу відмітити те, що на диску записані пісні не дуже відомих широкому загалу молодих співаків. Це і 6- річна Галкіна Бал’ян - лауреат всеукраїнського конкурсу “Зірки на сцені", де вона отримала  друге призове місце. Це і Стас Русин- другий Робертіно Лоретті, лауреат різноманітних конкурсів, учасник фестивалю “Шлягер-2000”, що проходив 9 грудня 2000 року в Київському палаці “Україна”, де він виступав разом з такими зірками української естради, як Таїсія Повалій та Ірина Сказіна Хочу відзначити, що аранжировку всіх пісень, що записані на диску, були зроблені мною.


 Наш музичний колектив  однодумців ”Унг  Ромен”, куди входять не тільки кращі віртуози області, а й сусідньої Угорщини, брав участь  в двох міжнародних музичних фестивалях. На першому міжнародному фестивалі ромського мистецтва “Амала –2000,”  ми отримали високу нагороду -почесний диплом та звання ”Національна гордість”. Другим великим  нашим успіхом вважаю виступ на “Пап-Джаз-фестивалі” у листопаді цього року. Присутні своїми оплесками не відпускали нас зі сцени по 2-3 хвилини.


Особливо приємною була зустріч з Дж.Соросом на 10- річному ювілею роботи фонду “Відродження” на Україні. Ми спілкувались з ним більше 15 хвилин на рідній угорській мові. І коли я запропонував зіграти щось для душі, то Дж.Сорос замовив пісню 30-х років “Гомбодул цігарета вейч”, яку колись виконувала чарівна Каталіна Кароді.


Мелодії цієї пісні викликали у шановного мецената сльози. Розповіли ми  пану Дж.Соросу про ту величезну роботу, яку проводить наше товариство, використовуючи кошти фонду ”Відродження”.
Це, зокрема, навчання ромської молоді. Так на економічному факультеті від товариства навчається Йосип Горват, на юридичному-Кавун Людмила. Йосип Горват закінчив на “Інтерньюс-Україна” курси телерадіожурналістів, які проводили спеціалісти Бі-Бі-Сі, і отримав відповідний сертифікат.
Проте наша найбільша гордість-це створення студії  в м.Ужгороді, по вулиці Високій,10, яку ми з дозволу Дж.Сороса назвали його іменем.


І перший диск, що ми випустили, вже пішов під цим іменем. Будемо випускати диски з записами ромської акустичної музики. Маємо намір випустити і перший дитячий альбом, що допоможе ромським музично обдарованим дітям знайти свого слухача. Крім того, хочемо у майбутньому випустити альбом пісень, що були широко відомими у 30-40 роки у виконанні ромських вокалістів, які співали в Угорщині, Чехословаччині і дуже подобаються Дж.Соросу. Він святий для нас.


Дякуємо фонду “Відродження”, який допомагає нам фінансово  у відродженні ромської культури, освіти, музичного мистецтва. Наша глибока шана і подяка, низький уклін і вдячність!
Т.Горват

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".