Календар новин

<< < березень 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Лоци Рац

(1867-1943)

Життя його було повне пригод, як і у його батька Поли Раца. Перша його дружина була відомою ромкою: красуня-циганка була відома тим, що прекрасно грала на гітарі. А відомий скрипаль Лоци Рац приймав своїх колег, друзів і знайомих кожний день після обіду в кафе "Музей".

Американські угорці запросили його якось разом з ансамблем і родиною для гастролей в Америку. І вже по дорозі туди, на кораблі, він заробив дуже великі кошти. Дуже багато бажаючих послухати його гру чекали на нього в Нью-Йорку, але Л. Раци так і не доїхав туди. Поліція зняла його з корабля і пресадила на другий, який прямував назад у Європу. Пізніше виявилось, що ці дії поліції були наслідком наклепу угорців, які ніби-то виявили підробки в його документах.

Після з'ясування всіх обставин і розв'язання конфлікту, він таки поїхав разом з своїм ансамблем до Америки і гастролював в тих містах, де проживало багато угорців. Всюди зустрічали їх радо і привітно. Але, коли повернувся додому, в Угорщину, виявилося, що його будинок розбито і пограбовано…

Одного дня його син , повертаючись додому з ковзанки, простудився. Довелось покласти хлопчика в лікарню. Виявилось, що у нього запалення легенів, від якого він дуже скоро помер. Стражданню батька не було межі і він, буквально за декілька днів, повністю посивів. Більше як 200 музикантів грали на похованні його сина "Смутну неділю".

В той час Лоци Рац був вже справжнім циганським королем музики. В його альбомі можна було знайти багато візиток дуже відомих аристократів, музикантів, артистів та співаків. А на Новий рік він одержував вітання від таких знаменитостей як Аладар Рац з Швейцарії, музикант Ференц Лехар, письменник Ференц Герцег, граф Куно Клебелберг з Угорщини.

Під час другої світової війни сім'я Раців дуже збідніла. Дружина Юлія Д'юрчик варила суп для студентів університета імені Петера Пазманя. Сім'я вимушена була продати картини всіх відомих художників, щоб хоч якось вижити у ці важкі часи. Помер Лоци Рац від серцевого наступу в 1943 році.

Про життя його ходить безліч цікавих легенд. Наприклад, свою відому чорну скрипку Лоци Рац завжди тримав при собі і зберігав в окремому футлярі. Він був улюбленим музикантом аристократії і багато разів вигравав конкурси музикантів-скрипалів (пріма).

У Лоци Раца була чудова пам'ять і навіть на старості років він пам'ятав де, коли, з ким і на якому концерті грали ту чи іншу мелодію. Коли він гастролював по Америці, то для газети дав інтерв'ю і сказав: "Нас рахують ромами, але ми - угорці".

Його гру на скрипці і музичні композиції до сьогоднішнього дня зберігають старовинні платівки. По них молоді скрипалі вчаться стилю циганської гри.

Б.Г.

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".