Календар новин

<< < березень 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Азарт (Валентіні Янош)

Угорські художники часто малювали ромів. Дуже багато з цих картин постійно передруковуються в альбомах репродукцій. Але є і полотна, що випали з поля зору угорських мистецтвознавців, оскільки виявилися в маловідомих зарубіжних зібраннях. Одне з таких полотен, що загубилися, знаходиться у фондах Кишинівського музею в Молдові.

«Картярі» Валентіні Яноша створювалася наприкінці XIX століття. Пристрасть ромів до азартних ігор – вкрай рідкісна тема. І я вважаю, не випадково саме угорський автор одним з перших помітив цю психологічну рису. Серед моїх друзів чимало угорських ромів із Закарпаття. Таких захоплених гравців ще пошукати! Спочатку на кін ставляться гроші, потім улюблений золотий ланцюжок, потім куртка. Цілими днями йде перерозподіл сімейних доходів. Коли я дивлюся на полотно Яноша, мені здається, що я впізнаю навіть обличчя. Так чудово схоплений автором етнічний тип.
Якщо ж відвернутися від конкретної сцени, то отут є над чим задуматися. У Москві багато ромів живуть у статку. На відміну від героїв картини, їм не треба ризикувати, щоб вирватися з фінансової прірви. І все-таки вони сідають за карти або йдуть у  казино. Я знаю людей, що втрачали через азартні ігри будинки і дорогі машини. На мій російський погляд, тут помітні дуже важливі особливості національного характеру.
Якщо корінний європеєць програє сімейний статок, близькі ніколи його до кінця не пробачать. Не тільки діти, але й онуки будуть пам’ятати, як їхній непутящий предок підвів усю рідню. У ромів я не раз зауважував прямо протилежну ситуацію. Ні батьки, ні дружина (яка важко добувала гроші) не «мучають» невезучу людину докорами. Програші сприймаються як стихійне лихо.
По суті, перед нами один із проявів ромського світосприйняття. Людина для ромів важливіше грошей. У випадку революцій і громадянських воєн представники цього народу завжди кидали будинки і майно, не намагаючись відстояти їх зі зброєю в руках. Нагадаю, що росіяни й українці чотири роки воювали з  більшовиками, що затіяли в 1917 році конфіскацію приватної власності. Нагадаю і більш свіжий приклад. Під час етнічних чистоу у Югославії тільки роми не відповіли на насильство насильством. Серби, хорвати, албанці мстили за втрачений будинок, створюючи «загони самооборони» і «армії захисту краю». Роми ж не були готові убивати. Вони просто йшли з рідних місць, де на цвинтарі лежали десятки поколінь їхніх предків. Для більшості ромів людське життя – це святиня. Навіть якщо це життя чужаків-гадже.
Ну а картярі з картини Валентіні Яноша розійдуться тільки в повній темряві. І того, хто програє останню сорочку, не стануть вдома «пиляти». І ромська родина, і народ вцілому завжди вміли спокійно починати все спочатку.
Рубрику веде Микола Бессонов

Валентіні Янош (1842-1902). «Картярі».

 

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".