Календар новин

<< < березень 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Напередодні катастрофи (Людвіг Кнаус)

Творчість Людвіга Кнауса мистецтвознавці не відносять до вершин світового мистецтва. У його картинах не було ні філософських глибин, ні сміливих колірних відкриттів. Усе своє довге життя він малював сцени із селянського побуту.

Кнаусу не до душі були настільки важливі для російських передвижників соціальні викриття. Злиденність, важка праця – це не для нього. Основною темою німецького художника були домашній затишок і скромні сімейні радості. Особливо любив він зображувати дітей. Чарівні карапузи, біляві дівчатка з пухкими щічками подобалися публіці і покупцям.
Людвіг Кнаус так і залишився би в історії співаком ідилічного світу, якби не роми. Дивовижно! Варто було погляду живописця звернутися до кочового табору, як він цілковито змінювався. Зникала солодкуватість. Пензлю вдавалося запам’ятати дику красу смаглявих осіб і поплутаного волосся. Діти, що грають «у коники» біля наметів, були саме ромськими дітьми – обірваними, шумними, замурзаними. Жінка, яка присіла погодувати грудьми дитину в лісовій хащі  випромінювала тривогу. Кнаус назвав це полотно «Зацькована дитина». Влада й обивателі Німеччини переслідували «волоцюг». Живописцю вдалося зрозуміти душу чужого народу, перейнятися його лихом і його болем.
Що сказав би цей щирий, трохи сентиментальний німець, якби йому відкрилося майбутнє? Адже ми знаємо, що грудне маля з його картини - проживи він до похилого віку - застане Освенцим. Але це вже зовсім інша історія.
Вдивимося в картину «Перевірка документів».
Художник-гуманіст (напевно, сам того не розуміючи) зобразив ознаки катастрофи, що насувається... Ось він стоїть - сільський законник - чванливо втупився в папір. Віддалік чекають селяни з дрюччям. Вони тут так - про всяк випадок. Насторожилися. Готові накинутися на чужинців, чекають тільки знаку. Але знаку не буде: не дають приводу причепитися ні високий ром з мавпочкою, ні дівчисько, що розчісує волосся, ні баба. І документи як на зло справжні.  Тільки і залишається, що невдоволено стулювати губи.
Однак, уся ця сцена - передвісник страшних подій. Ще наступлять часи, коли бюргерам і бауерам роз’яснять, що привід до розправи не потрібний. Нацисти відродять печерну думку, що вбивати можна без вини і без приводу - за одне лише походження.  
Все попереду. Селяни постоять і підуть по будинках спати. Засне в гаї і табір. Та не дарма старалися добропорядні обивателі. Їхні зусилля ще спрацюють. Німеччина потроху перетвориться на єдину, наскрізь прозору країну, де без папірця не можна ступити і кроку. Ромів наполегливо будуть привчати до порядку, до паспортів. Отоді-то - за помахом руки фюрера - загавкають собаки на повідках, закриються двері товарних вагонів і «недолюди» із дружинами і дітьми будуть відправлені в табори, де з труб крематоріїв валить чорний липкий дим.
А поки що не хвилюйтеся. Йде XIX століття. Усі живі. Перевірка документів.
Рубрику веде Микола Бессонов


Людвіг Кнаус «Перевірка документів» П., о. 1855 рік

 

 

 

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".