Календар новин

<< < грудень 2017 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


Акварель творця "Кармен" (Проспер Меріме)

Ми звикли сприймати Проспера Меріме винятково як письменника. Його знаменита новела, присвячена іспанській джітані, завоювала світову популярність. Про горду Кармен ставлять спектаклі і знімають фільми. Цим образом надихнувся  композитор Бізе, створюючи свою знамениту оперу. Але чи знали ви, що Меріме малював?

І тут немає нічого несподіваного. У XIX столітті багато літераторів одержали різнобічну освіту, що дозволяло виражати свої думки не тільки в словесній, але й у зоровій формі. Широко відомі малюнки Шевченка, Пушкіна. А Лермонтов узагалі був талановитим художником, що працював навіть у техніці олійного живопису. Одним словом, те, що французький письменник робив акварельні етюди, характерно для його епохи.
Вкрай цікава акварель була створена Меріме після відвідування ромської халупи в горах Вогези на заході Франції. Завдяки їй ми точно знаємо, якими міг представляти своїх літературних персонажів сам автор. Можливо, босонога ромка з густою гривою чорного волосся – це прообраз Кармен. Вона стоїть, підпершись. Глибокий виріз її сорочки підкреслює вільний дух. З прикрас – лише намисто. На ній занадто коротка для того часу спідниця. Зараз це здається дивним – але в середині XIX століття спідниця до п’ят зовсім не було обов’язковим атрибутом ромського одягу. Надзвичайна бідність змушувала носити випрошені лахміття. Нерідко ромки вкорочували поділ по коліно, зрізуючи тканину, що звисала. Саме так зображували їх з натури художники різних країн.
Спостережливий глядач побачить й інші деталі, що відображають крайню злиденність. Тісноту халупи. Убогу лежанку. І тут же, на стіні, висить труба – натяк на музичний талант загадкового народу... Етнографам, напевно, цікаве зображення одягу дитини, котра стоїть ліворуч. Адже це зав’язана через плече накидка, подібна тим плащам, у яких роми пішли з гинучої Візантії! Пензель Меріме запам’ятав, що цей фасон зберігся і чотири сторіччя по тому в самому центрі Європи.
Рубрику веде Микола Бессонов


Проспер Меріме. «Ромська родина» Б., акв.

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".