Календар новин

<< < березень 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Лікар у таборі (Вільям Смолл)

У середині XIX сторіччя англійське суспільство повернулося до ромів обличчям. Після століть екзекуцій і расистських обмежень почали лунати голоси на захист гнаного племені. «Що є суспільство в наші дні, як не суміш обману і лицемірства? - писав один шотландський автор. – Говорять, що роми крадуть. Правильно: деякі з них поцуплять курчат, овочі тощо, але хіба порівняти це з пограбуванням вдів і сиріт, крутійством торговців, з обманом, розбоєм і убивствами, з неуцтвом і розпустою, які так поширені в білої раси? Чи порівнянне все перераховане з невибагливими пороками ромів?..»

У Брістолі та інших областях Англії ще в тридцяті роки ХІХ століття були засновані комітети з метою сприяння кочовому народу. В них входили вчені, священики, землевласники, які вважали своїм моральним боргом допомогти знедоленим людям. Добровольці настроювали кочівників на придбання професійних навичок, що дають надійний шматок хліба. Постачали дітей їжею й одягом і влаштовували їх у початкові школи. Життя ромів потроху нормалізувалося. Той, хто хотів перейти на осілість, робив це, не зустрічаючи особливих перешкод; інші продовжували кочувати, незважаючи на липку павутину поліцейських формальностей.
Художник Вільям Смолл прожив довге життя. Але свою картину «Добрий самаритянин» написав, коли йому було всього двадцять шість. Це полотно можна вважати символом змін XIX сторіччя. Назва картини – це посилання до Біблії. А сюжет узятий з життя. Лікар-англієць прослуховує подих захворілої ромки, поставивши свій циліндр на землю. Смолл точний у деталях. Нам, звичайно ж, цікаве зображення намету англійських ромів, зробленого у вигляді склепіння (пізніше такі будуть неодноразово сфотографованими). І все-таки головне тут – гуманістичне моральне посилання. Освічений чужинець-«гадже» знаходиться там, де велить йому бути лікарська етика. Навряд чи бідно одягнений глава сімейства зможе хоч щось заплатити лікарю. Але лікар і не чекає за свій християнський учинок нагороди.
Рубрику веде Микола Бессонов

Вільям Смолл (Small William). «Добрий самаритянин», П., м., 1869 рік

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".