Календар новин

<< < грудень 2017 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


Юний скрипаль (Франтішек Стрейтт)

Роми від природи музичні, але як цьому призначено проявитися, залежить від того, де вони живуть.
У Туреччині молоді ромки прекрасно виконували танець живота, тому що це подобалося мусульманам; у Росії роми віртуозно грали на семиструнній гітарі, оскільки це подобалося росіянам. Східна Європа - царство скрипки. Було б дивно, якби при гарячій любові місцевих народів до скрипки вона не прижилася у таборі. Східна Європа скорена смичковим інструментом давно. Знаменитий чардаш тільки виграв від ромської азартної манери гри.

Коли ж роми Угорщини і Румунії стали музикантами? Відразу скажу, що  XV і XVI століття вони в цій якості згадуються лише епізодично. Даний факт не можна вважати випадковістю. Перш ніж інтерпретувати чужий фольклор, треба довгий час обживати нову територію. Тільки після того, як пройде інкубаційний період, можливий прорив в області мистецтва.
Вже в XVII столітті роми завойовують визнання при князівських дворах, ще через сто років вони відомі всюди, а в XIX столітті немає пришляхової корчми, де не виступав би час від часу циганський оркестр. Ось що говорить стародавній автор де Жерандо про своїх сучасників: «Роми спритні, живі і бадьорі. Вони роблять все дуже мистецьки, якщо тільки хочуть... Звичайні роми не знають навіть нот, але музичне чуття заміняє їм все і, власне кажучи, одні тільки роми вміють грати угорські наспіви... Роми передають ці мелодії іноді з незрівнянним почуттям і вогнем. Вони виявляють талант не тільки в зробленій грі пісень, але також у дотепних варіаціях».
Музику в таборі починали усмоктувати буквально з молоком матері. На полотні Франтішека Стрейтта маленький ром учиться володіти скрипкою, що буде годувати його все життя.
Рубрику веде Микола Бессонов

Франтішек Стрейтт(Frantishek Streitt) , «Циганча», кінець XIX століття

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".