Календар новин

<< < березень 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Традиції встановлення травневих берізок

Життя у ромських громадах завжди трималось на  колективній підтримці, взаємній  допомозі.  Вона була у всьому: у спільному вихованні дітей,  у грошовій підтримці, продуктовій  взаємовиручці.  


Ці чудові риси взаємної підтримки ромської громади найкраще проявляються завдяки компактному способу життя. До сьогодні у нас зберігаються  гарні  звичаї, традиції, про які, на жаль, мало знають не роми.
Одною з таких традицій є встановлення травневих берізок, якими прикрашають оселі. І сьогодні  встановлення  травневих  дерев  на  вулицях мікрорайону  «Радванка» в Ужгороді є ще однією з цих гарних традицій.  

Встановлення травневого дерева і свято навколо цієї події докладно описані.  Вчені–етнографи вивчили  їх і з’ясували спільні та відмінні риси у кожній країні. Вони виявили, що це свято має глибокі корені ще з дохристиянських часів.  В його основі  була  заклададена  традиція – всіма способами – працею, заклинаннями, піснями – одержати від природи ще один шанс на виживання, можливість пережити ще одну зиму. А основою добробуту була щедрість природи, що дає їжу.


Навесні просили милості в природи і наприкінці літа одержували  вирощений врожай. Символом його було дерево, тобто сама Природа.  Поклоніння сільськогосподарським символам (снопу, зерну) прийшло пізніше. Прихід весни, пробудження і розквіт природи, що дає хліб насущний, і були покладені в основу цього свята. Люди в давнину були упевнені, що якщо не зустріти як належить  весну, то і врожаю осіннього не дочекаєшся!


         У кожній країні вважають, що Травневе дерево – це їхній винахід, але той факт, що від Франції до Швеції, від Росії до Шотландії,  Ірландії та України  весняні свята з деревами, березовими гілками, першими квітами, танцями і стрибками через багаття ще й по-сьогодні зберігають свою притягальну силу, хоча їхнє магічне значення втрачене.


Традиції  на перше травня прикрашати дерева, а в Закарпатті таким деревом є берізка, сягають ще дохристиянського часів. Раніше,  з  самого ранку жителі сіл і містечок йшли у поля і луки збирати квіти і зрізати гілочки з дерев, які розпустилися. На поляні встановлювали так зване «травневе дерево», прикрашене квітами і стрічками. Навколо нього всі співали і танцювали, а потім обирали королеву травня – найгарнішу дівчинку села. В кінці свята на воротах її хати і встановлювалось потім це травневе деревце.  


    У наш час традиції дещо змінилися.  Тільки у деяких угорських і словацьких селах можна побачити цей гарний звичай. Відрадно те, що зберігається він у місцях поселень ромів, навіть у містах Ужгороді, Мукачеві, Берегові… І зараз на воротах майже кожної дівчинки, котрій вже виповнилось 10 років встановлюється таке травневе дерево, прикрашене стрічками і кульками,  як символ чистоти, поваги, любові  і краси.

 


Цивілізація вносить свої корективи і у сучасне життя. Зараз на травневих  берізках  вже можна побачити і грошові купюри: гривні різних номінацій, а інколи і євро. Молодь продовжує співати і веселитись, але вже не на полі, а на сцені.


Роми цінують і дотримуються своїх звичаїв і традицій. Вони дуже гарні і передаються з покоління в покоління. Традиції благодійності, доброти, взаємної допомоги – це все те, що виховується змалечку у ромських  родинах. І не вірте нікому, хто скаже, що роми як перекотиполе: без віри, без шанування рідних, без добрих вчинків. Приходьте на наші свята і ви все побачите своїми очима – як ми можемо веселитись, і можливо, ваші стереотипи хоч трохи зміняться!

Євгенія Навроцька

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".