Календар новин

<< < лютий 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        


Ліна Костенко


Циганська муза


До поезії треба сходитись,
як до великого вогнища.


Папуша


Плювалися циганки, сміялися з Папуші, –
ну, що це за циганка? Як виродок в сім’ї.
Це ж скільки душ дітей,
        і душі всі як душі.
А ця – неначе змалку зурочено її.

“Папуша” – значить “лялька”.
        Спиняються мужчини.
Красунечки такої іще не бачив світ.
Така розкішна лялька з печальними очима,
Танцює і ворожить, і... учить алфавіт!

Під школою стояла. Питала у дівчаток,
смаглявими руками допавши букваря:
оце велике слово, – а де його початок?
Для чого букві хвостик? Як пишеться зоря?

Детальніше...

Шандор Петефі (1823-1849). «Коли ти муж, будь мужнім...»

 

Кожна нація має свого поета-пророка. Для України –  це Тарас Шевченко, а для Угорщини – Шандор Петефі. Об’єднує їх ще й те, що обидва справили значний вплив на розвиток літературних мов: Шевченко –  української. Петефі –  угорської. Усе своє життя й поетичний хист Шандор Петефі поклав на вівтар служіння Батьківщині.

 

А як Петефі ставився до ромів? Про це наша сьогоднішня розповідь.

Детальніше...

Михайло Коцюбинський: «Дорогою ціною»

 

У квітні 2013 року ми будемо відзначати   річницю смерті видатного українського письменника, революційного демократа, громадського діяча –   Михайла Коцюбинського. Він відійшов у вічність 25-го квітня 1913 року.

 

Із творами видатного українського письменника кінця ХІХ – початку ХХ ст. Михайла Коцюбинського (1864-1913)  знайомимось ще в дитинстві. Письменник  був шанованою людиною і бажаним гостем чи не в кожній хаті. Він розмовляв з усіма людьми – як з малими, так і старшими; із селянами поводився, як рівний з рівними. Понад усе любив свою родину, дружину, дітей, природу.

 

«… Був високоосвіченою людиною і читав дуже багато. Знав дев’ять мов – три слов’янські: українську, російську, польську; три романські: французьку, італійську, румунську і три східні: татарську, турецьку та циганську», – так напише фольклорист і етнограф,  дійсний член АН УРСР Володимир Михайлович Гнатюк у «Спогадах про М. Коцюбинського».

Детальніше...

 

 Веб-сайт створено в рамках проекту «Створення у м. Ужгород Центру правової інформації та консультацій для посилення правових можливостей бідних верств населення з осередком на території ромського компактного поселення в м. Ужгород – Радванці», що реалізовується в партнерстві громадськими організаціями «Карпатське агентство прав людини «Вестед», «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень» за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”. Думки, відображені у матеріалах сайту, належать авторам та можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду "Відродження".